Skialpové alebo stúpacie pásy. No veru, bez nich by sme ďaleko nedošli. Sú jedným z prvkov, ktoré nám pomáhajú pohybovať sa v teréne do kopca. Vedeli ste, že v minulosti sa používala na tento účel tulenia koža?
MATERIÁL PÁSOV
Dnes máme na výber z troch možností: prírodné (mohérové), syntetické (nylón) alebo mixované v podobe mohéru a nylón.
Každé z nich majú rôzne vlastnosti pri kĺzaní a stúpaní.
Pri mohérových pásoch môžeme povedať, že majú nižšiu životnosť v porovnaní s nylónovými a pri zľadovatelom teréne majú slabšiu stúpavosť. Ale na druhej strane, majú výborný sklz a pri zmenách teplôt sa ich vlastnosti nemenia.
Syntetické nylónové pásy vynikajú zase dlhou životnosťou, majú veľmi dobré vlastnosti pri stúpaní, no ich kĺzavosť je slabá, čo by mohlo znamenať, že budete pomalší.
Práve preto máme pre vás k dispozícii aj kompromis v podobe kombinácie týchto dvoch materiálov v pomere cca 70% mohér a 30% nylón.
Veľmi dôležitým faktom je aj lepiaca vrstva. Odporúčame Vám si ju kontrolovať a v prípade potreby ju vyčistiť. Prach, špina a zvyšky lyžiarskeho vosku ovplyvňujú výkonnosť lepidla a vyžadujú si čistenie.
TYPY PÁSOV
Rozoznávame dva typy pásov a to lepený a nelepený s použitím technológie molekulárnej priľnavosti (vacuum base).
Pri klasickom lepidle môže dôjsť k prirodzenému postupnému opotrebovaniu, kedy je potrebné po istom čase vymeniť staré lepidlo za nové. Životnosť takéhoto lepidla je spravidla ovplyvnená jeho údržbou a uskladnením mimo sezóny tak, aby nevyschlo.
Technológia vacuum funguje na inom princípe. Namiesto obvyklého lepidla používa priľnavú vrstvu, ktorá vytvorí medzi sklznicou lyží a pásom pevné spojenie. Po funkčnej stránke rovnako dobre drží a zachováva priľnavosť aj pri nízkych teplotách. Jej výhodou je ľahšie čistenie a manipulácia, kedy nie je nutné používať ochrannú fóliu. Ich priľnavosť sa ale zníži, ak sa medzi pás a sklznicu dostane voda či sneh.
UPEVNENIE PÁSOV
Pásy si na skialpové lyže vieme upevniť troma spôsobmi a to:
Predný napinák a zadný háčik (Kombi)
Predný napinák bez upevnenia pätky (Klasik)
Predný napinák – clip s upevnením na päte (Tip&Tail)
UNIVERZÁLNE PÁSY ALEBO TYPYZOVANÉ PÁSY PRE KONKRÉTNY MODEL LYŽE,
Vybrať si môžete zo širokej ponuky stúpacích pásov určených priamo pre konkrétnu lyžu podľa jej dĺžky a šírky alebo z univerzálnych pásov, ktoré sa následne orezávajú podľa vašich lyží. Či uprednostníte mohér ako prírodný vlas zo srsti alebo skôr syntetické duté vlákno, je už len na vašej preferencii.
U nás v e-shope nájdete univerzálne pásy Contour mix 65% mohér + 35% syntetika. Sú určené na orezanie podľa presného krojenia konkrétnej lyže, čím pás ideálne kopíruje prirodzené krojenie lyže. Oproti hotovým rovným pásom lepšie držia v traverze pri stúpaní, lyža nepodklzuje vďaka širšej styčnej ploche a prítomnosti pásu v blízkosti hrany na špičke aj päte lyže.
Sú vhodné pre strmšie výstupy a aj na hrebeňové túry, kde sa plánuje viacnásobné nalepovanie pásov počas túry.
Rovnako ponúkame Colltrex mohérové pásy s Hotmelt lepidlom, dvojito zapletané s vysokým sklzom a pomerne dobrou životnosťou. Tieto sú optimálne pre pohyb v teréne so striedavými snehovými podmienkami.
Pásy na orezanie sú určené najmä na širšie lyže, ktorých krojenie (oblúk) a miery špička-stred-päta nevyhovujú štandardným carvingovým, fabricky vopred vykrojeným pásom.
Výhodou pásov na orez je presné kopírovanie sklznice pásom, nevýhodou je vyššia cena oproti carvingovým hotovým pásom. Pásy si po zakúpení oreže zákazník podľa mier svojich lyží. V prípade zakúpenia setu lyže+ viazanie+ pásy poskytujeme zákazníkom orez pásov už v cene setu.
Pásy Colltex majú viac ako 40 ročnú históriu a medzi zákazníkmi si stále držia vysokú prestíž.
No a na záver máme pre vás pár rád, ako sa starať o vaše pásy aby vám vydržali čo najdlhšie.
nikdy nevystavovať pásy horúčave, čiže žiadne sušenie na teplom radiátore či krbe
chrániť pásy pred priamym svetlom a slnečným žiarením
pásy sušiť v tmavej miestnosti pri izbovej teplote a bez ochranného poťahu, nie vo vrecku pre pásy
odkladať pásy do vrecka pre pásy suché a s ochranným poťahom
nikdy neskladovať pásy vlhké
Veríme, že Vám náš článok pomohol. Prečítajte si aj ďalšie príspevky zo sveta skialp na našom blogu a nezabudnite Vaše fotozážitky označiť #svetfreeskialp